Рішення ради

                                            

                                                У К Р А Ї Н А

 

ГЛИБОЧКІВСЬКА     СІЛЬСЬКА РАДА

                           ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                                   15СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ У11 СКЛИКАННЯ

                  

                  РІШЕННЯ

 

    25 травня  2017 року  №      

    с.Глибочок                                    

    Про встановлення місцевих

     податків і зборів на території

     Глибочківської сільської ради  на 2018 рік 

 

          Відповідно до статті 10,  пункту 12.3 статті 12, статтей 265, 266, 267, 268, 268-1 Податкового кодексу України ( далі - ПКУ)  із змінами, Закону України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності» , постанови  Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 р. № 634 «Про порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення  проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування», відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26  Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, враховуючи, протокол №1 наради з суб’єктами  мікро та малого підприємництва села від 25 травня 2017,  аналіз регуляторного впливу,  експертний висновок  постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів  , сільська рада

ВИРІШИЛА :

     

      1.Встановити з 1 січня 2018 року на території  Глибочківської сільської ради        місцеві податки і збори    :

 

  * 1.1  податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно додатку 1.

 * 1.2.транспортний податок, згідно додатку 2.

 

 *1.3. туристичний збір, згідно додатку 3.

    

 *1.4. Збір за місця для паркування транспортних засобів, згідно додатку 4.

    

  *1.5. Єдиний податок, згідно додатку 5.  

 

          2.Секретарю сільської ради :

          2.1. Після врахування поданих зауважень та пропозицій,  в тому числі і від Державної регуляторної служби України та   прийняття цього рішення сільською радою, оприлюднити  його  в друкованих ЗМІ  та на  Інтернет- сайті сільської ради  до 15  липня цього року.

         2.2.Направити копію цього регуляторного акта  в ДПІ в Тальнівському  районі.

      

  3.Дане рішення набирає чинності з дня  його оприлюднення, але не раніше  01.01.2018року.

         4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування,  бюджету, та фінансів.

 

 

 

 

Сільський голова                                                                     В.Мельник                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                  Додаток  1

                                                                                   до рішення сільської ради

                                                                                   від 25 травня  2017 №___

 

1.Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

(визначення понять згідно п. п. 14.1.129 п.14.1 статті 14  ПКУ).

 

 

     1.1.1. платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

вказані  в п. 266.1.статті 266 ПКУ;

     1.1.2. об’єкти  оподаткування вказані в п.п.266.2.1 п.266.2 статті 266 ПКУ, а об’єкти, що не є  об’єктом оподаткування, вказані в п. п. 266.2.2 п. 266.2. статті 266 ПКУ;

     1.1.3. згідно п. п. 266.3.1. п.266.3. статті 266 ПКУ, базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток;

     1.1.4. згідно п. п. 266.4.1. п.266.4 статті 266 ПКУ, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

 

 а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

 

 б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

 

 в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

 

 Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік);

    1.1.5.ставки податкуна нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для  об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюються на 2018 рік рішенням сільської ради у відсотках від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування :

Типи об’єктів житлової та нежитлової нерухомості

Фізичні особи

( у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості)

 

Юридичні особи

( у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості)

Об’єкти житлової нерухомості з них

 

 

а) житлові будинки :

- житловий будинок садибного типу

- житловий будинок квартирного типу різної поверховості

 

0,1

 

0,1

б) прибудова до житлового будинку

0

1

в) квартира

0,1

1

г) котедж

1

1

ґ) кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах

0,1

0,1

д) садовий будинок

1

1

е) дачний будинок

1

1

Об’єкти нежитлової нерухомості з них

 

 

а) будівлі готельні (готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку)

 

1

1

б) будівлі офісні (будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей)

0,01

0,01

в) будівлі торговельні (торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування)

0,01

0,01

г) гаражі (гаражі наземні й підземні та криті автомобільні стоянки)

0,01

0,01

ґ) будівлі промисловості та склади

0,01

0,01

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки)

1

1

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо) в разі використання цих будівель та приміщень в некомерційних цілях

0

0,01

є) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, майстерні тощо  в разі використання цих будівель та приміщень в комерційних цілях (у підприємницькій діяльності)

0, 01

0,01

ж) інші будівлі

0,01

0,01

 

    1.1.6. встановити  пільгу з податку, що сплачується  з об’єктів  нежитлової нерухомості, що перебувають у власності  релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями), звільнивши їх від сплати цього податку;

    1.1.7. згідно п.п. 266.6.1. п.266.6. статті 266 ПКУ, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

    1.1.8.порядок обчислення суми податку визначений п.266.7 статті 266 ПКУ;

    1.1.9.строки сплати податку визначені п.266.10 статті 266 ПКУ.

 

Секретар ради                                                          Л.І.Білозір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                    Додаток 2

                                                                                                   до рішення ради

                                                                                                   від 25 травня 2017№

 

                            2.Транспортний податок

 

    2.1.платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пункту 1.2.2.  є об'єктами оподаткування.

     2.2. об'єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті;

 

     2.3.базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.;

     2.4. ставка податкувстановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.

     2.5. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

     2.6. порядок обчислення та сплати податку визначений п. 267.6. статті 267 ПКУ;

     2.7. Строки сплати податку вказані в п. 267.8. статті 267 ПКУ.

 

Секретар ради                                                      Л.І.Білозір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                     Додаток 3

                                                                                    До рішення ради

                                                                                    Від 25 травня 2017№___

 

                                  3.Туристичний збір

                              

     3.1.платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають  в село  та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк;

     3.2. платниками збору не можуть бути особи, які вказані в п.п. 268.2.2 п.268.2. статті 268 ПКУ;

     3.3. ставка збору встановлюється у розмірі  0,5  відсотка до бази справляння збору, визначеної пунктом 268.4  статті 268 ПКУ;

     3.4. база справляння збору вказана в п. 268.4. статті 268 ПКУ;

     3.5. справляння збору може здійснюватися:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

 

 б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

 

 в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською радою  справляти збір на умовах договору, укладеного з радою.

     3.6. порядок сплати збору встановлений п. 268.7. статті 268 ПКУ;

     3.7. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

 

 

 

 

 

Секретар ради                                                               Л.І.Білозір

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                    Додаток 4

                                                                                    До рішення ради

                                                                                    Від 24 травня 2017 №___

 

                   4.Збір за місця для паркування транспортних засобів

 

   4.1. платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи - підприємці, які згідно з рішенням сільської організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках;

     4.2. об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської ради,  спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні";

      4.3. базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету;

4.4.  ставки збору за місця для паркування транспортних засобів  встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року»;

 

      4.5. порядок обчислення та строки сплати збору вказані в п. 268-1.5. статті 268-1 ПКУ;

 

     4.6. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

 

 

Секретар ради                                                  Л.І.Білозір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                         Додаток 5

                                                                                         До рішення ради

                                                                                         Від 25 травня  2017№____

 

 

                                 5.Єдиний податок

 

       5.1. Платники податку є юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим Податковим кодексом, та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цим кодексом.

       Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та ставки єдиного податку яких встановлюються сільською радою,  поділяються на такі групи платників єдиного податку:

І - фізичні особи - підприємці, які не використовують найману працю, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів на ринках та/або надають побутові послуги населенню, маючи обсяг доходу протягом календарного року не більше 300 тис. гривень;

 

ІІ - друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

 не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

 

Ш - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;

1У - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

 

        5.2. не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп, особи які вказані в п.291.5. статті 291 ПКУ;

       

         5.3.  під побутовими послугами населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку, розуміються  види послуг, вказані в п. 291.7 статті 291 ПКУ; 

         5.4. порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп вказаний в  статті 292 ПКУ;

         5.5. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік ;

         5.6.ставки, встановлені пунктами 293.3-293.5 ПКУ, застосовуються з урахуванням  особливостей, вказаних п.293.8 статті 293 ПКУ;

         5.8. для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування), вказаних в п. 293.9. статті 293 ПКУ;

       5.9. Податковий (звітний) період вказаний в статті 294 ПКУ;

       5.10. порядок нарахування та строки сплати єдиного податку вказані в статті 295 ПКУ.

       5.11.Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

        5.12. ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі  - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільською радою  для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

 

2) для другої групи платників єдиного податку - 15 відсотків розміру мінімальної заробітної плати :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      СТАВКИ

єдиного податку відповідно видів економічної діяльності для фізичних 

        осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення  

                                               юридичної особи

 

Розмір ставок для платників єдиного податку 1 групи –

фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб та обсяг доходу яких протягом календарного року  не перевищує  300 000грн.

                       

Код

КВЕД

2010

Види господарської діяльності відповідно

до КВЕД - 2010

Розмір ставки для платників єдиного податку 1 групиу відсоткахдо  розмірупрожиткового мінімумудля працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року,

47.81

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  харчовими  продуктами

10%

47.82

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  текстильними  виробами,  одягом  і  взуттям

10%

47.89

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  іншими  товарами

10%

01.61

Допоміжна діяльність у рослинництві

10%

81.30

Надання ландшафтних послуг

10%

01.62

Допоміжна діяльність у тваринництві

10%

02.40

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві

10%

13.93

Виробництво килимів і килимових виробів

10%

13.96

Виробництво інших текстильних виробів н.в.і.у.

10%

13.99

Виробництво інших текстильних виробів н.в.і.у.

10%

14.31

Виробництво панчішно-шкарпеткових виробів

10%

14.39

Виробництво іншого трикотажного та в'язаного одягу

10%

14.11

Виробництво одягу зі шкіри

10%

14.13

Виробництво іншого верхнього одягу

10%

14.14

Виробництво спіднього одягу

10%

14.19

Виробництво іншого одягу й  аксесуарів

10%

14.20

Виготовлення виробів із хутра

10%

15.12

Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів зі шкіри та ін. м-лів

10%

15.20

Виробництво взуття

10%

 16.23

Виробництво  інших  дерев»яних  будівельних  конструкцій  і  столярних  виробів

10%

16.29

Виробництво  інших   виробів  з  деревини:  виготовлення  виробів  з  корка,  соломки  та  рослинних  матеріалів  для  плетіння

10%

 25.12

Виробництво  металевих  дверей  і  вікон

10%

25.72

Виробництво  замків  і  дверних  петель

10%

25.99

Виробництво  інших  готових  металевих  виробів, н. .в. і. у.

10%

33.11

Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів

10%

31.01

Виробництво меблів  для  офісів  і  підприємств  торгівлі

10%

31.02

Виробництво  кухонних  меблів

10%

31.09

Виробництво  інших  меблів

10%

45.20

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

10%

45.40

Торгівля  мотоциклами,  деталями , приладдям  до  них,  техобслуговування  і  ремонт 

10%

52.21

Допоміжне  обслуговування  наземного  транспорту

10%

95.23

Ремонт взуття

10%

95.21

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення

10%

95.22

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

10%

95.25

Ремонт годинників

10%

95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

13.30

Оздоблення текстильних виробів

10%

95.12

Ремонт обладнання зв'язку

10%

95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

77.21

Прокат товарів для спорту та відпочинку

10%

77.22

Прокат відеозаписів і дисків

10%

77.29

Прокат інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

81.21

Загальне прибирання будинків

10%

81.22

Інша діяльність із прибирання  будинків і промислових об'єктів

10%

81.29

Інші види діяльності з прибирання

10%

74.20

Діяльність у сфері фотографії

10%

96.01

Прання та хімчистка текстильних і хутряних виробів

10%

96.02

Надання послуг перукарнями та салонами краси

10%

96.03

Організування поховань і надання суміжних послуг

10%

97.00

Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги

10%

 

 

 

 Розмір ставок для платників єдиного податку 2 групи -

фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб

або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах,

одночасно не перевищує 10 осіб та обсяг доходу яких протягом календарного року  не перевищує 1 500 000 грн

 

Код

КВЕД

2010

Види господарської діяльності відповідно

до КВЕД - 2010

Розмір ставки для платників єдиного податку 2 групиу відсотках до розмірумінімальної заробітної плати, встановленої  на 1 січня податковогозвітного року

01.11 

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур 

15%

01.13

Вирощування овочів і баштаних культур ,корнеплодів і бульбоплодів

15%

01.19 

Вирощування інших однорічних і дворічних культур 

15%

01.24 

Вирощування зерняткових і кісточкових фруктів 

15%

 01.25

Вирощування ягід,горіхів,інших фруктів

15%

01.29 

Вирощування інших багаторічних культур 

15%

01.30

Відтворення  рослн

15%

01.41 

Розведення великої рогатої худоби молочних порід 

15%

01.42 

Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів 

15%

01.46 

Розведення свиней 

15%

01.47 

Розведення свійської птиці 

15%

01.49 

Розведення інших тварин 

15%

01.50 

Змішане сільське господарство 

15%

01.61 

Допоміжна діяльність у рослинництві 

15%

01.62 

Допоміжна діяльність у тваринництві 

15%

01.63

Післяурожайна діяльність

15%

01.70 

Мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг 

15%

02.10 

Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві 

15%

02.40 

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві 

15%

03.12 

Прісноводне рибальство 

15%

10.13 

Виробництво м'ясних продуктів 

15%

10.39 

Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів 

15%

10.41 

Виробництво олії та тваринних жирів 

15%

10.51

Перероблення  молока,  виробництво  масла  та  сиру

15%

10.61 

Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості 

15%

10.71 

Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання 

15%

10.73 

Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів 

15%

10.89 

Виробництво інших харчових продуктів, н. в. і. у.

15%

10.92 

Виробництво готових кормів для домашніх тварин 

15%

13.92 

Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу 

15%

13.94 

Виробництво канатів, мотузок, шпагату та сіток 

15%

14.11 

Виробництво одягу зі шкіри 

15%

14.12

Виробництво  робочого  одягу

15%

14.13 

Виробництво іншого верхнього одягу 

15%

14.19 

Виробництво іншого одягу й аксесуарів 

15%

14.20 

Виготовлення виробів із хутра 

15%

15.20 

Виробництво взуття 

15%

16.10 

Лісопильне та стругальне виробництво 

15%

16.21 

Виробництво фанери, дерев'яних плит і панелей, шпону 

15%

16.23 

Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів 

15%

16.29 

Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння 

15%

18.11 

Друкування газет 

15%

18.12 

Друкування іншої продукції 

15%

20.14 

Виробництво інших основних органічних хімічних речовин 

15%

22.11 

Виробництво гумових шин, покришок і камер; відновлення протектора гумових шин і покришок 

15%

22.23 

Виробництво будівельних виробів із пластмас 

15%

23.11 

Виробництво листового скла 

15%

23.12 

Формування й оброблення листового скла 

15%

23.31 

Виробництво керамічних плиток і плит 

15%

23.32 

Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини 

15%

23.41 

Виробництво господарських і декоративних керамічних виробів 

15%

23.61 

Виготовлення виробів із бетону для будівництва 

15%

23.69 

Виробництво інших виробів із бетону гіпсу та цементу 

15%

23.70 

Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю 

15%

25.11 

Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій 

15%

25.12 

Виробництво металевих дверей і вікон 

15%

25.72 

Виробництво замків і дверних петель 

15%

25.99 

Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у. 

15%

31.01 

Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі 

15%

31.02

Виробництво  кухонних  меблів

15%

31.09 

Виробництво інших меблів 

15%

32.30

Виробництво  спортивних  товарів

15%

32.40 

Виробництво ігор та іграшок 

15%

32.99 

Виробництво іншої продукції, н. в. і. у. 

15%

33.13 

Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання 

15%

33.14 

Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання 

15%

33.17 

Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів 

15%

33.19 

Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування 

20%

35.13 

Розподілення електроенергії 

15%

35.22 

Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи 

15%

35.30 

Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря 

15%

36.00 

Забір, очищення та постачання води 

15%

37.00 

Каналізація, відведення й очищення стічних вод 

15%

41.20 

Будівництво житлових і нежитлових будівель 

15%

42.11 

Будівництво доріг і автострад 

15%

42.99 

Будівництво інших споруд, н. в. і. у. 

15%

43.21 

Електромонтажні роботи 

15%

43.22 

Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування 

15%

43.29 

Інші будівельно-монтажні роботи 

15%

43.31 

Штукатурні роботи 

15%

43.32 

Установлення столярних виробів 

15%

43.33 

Покриття підлоги й облицювання стін 

15%

43.34 

Малярні роботи та скління 

15%

43.39 

Інші роботи із завершення будівництва 

15%

45.20 

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів 

15%

45.32 

Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 

15%

45.40 

Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів 

15%

46.18

Діяльність  посередників,  що  спеціалізуються  в  торгівлі  іншими  товарами

15%

46.21 

Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин 

15%

46.31 

Оптова торгівля фруктами й овочами 

15%

46.32

Оптова  торгівля  м»ясом  і  м»ясними  продуктами 

15%

46.38 

Оптова торгівля іншими продуктами харчування,  у т.ч.  рибою, ракоподібними імолюсками 

15%

46.49 

Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення 

15%

46.90 

Неспеціалізована оптова торгівля 

15%

47.11 

Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування

15%

47.19 

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах 

15%

47.21 

Роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.22 

Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.23 

Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах 

15%

47.24 

Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.29 

Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах 

15%

47.41 

Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах 

15%

47.43 

Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку й зображення 

15%

47.51 

Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.52 

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.53

Роздрібна  торгівля  килимовими  виробами,  покриттям  для  стін  та  підлоги  в  спеціалізованих  магазинах

15%

47.54 

Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.59 

Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах 

15%

47.61 

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.62 

Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.64

Роздрібна торгівля  спортивним  інвентарем  у  спеціалізованих  магазинах

15%

47.65 

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах 

15%

47.71 

Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах 

15%

47.72 

Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.73 

Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.75 

Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах 

15%

47.76 

Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах 

15%

47.77 

Роздрібна торгівля годинниками  

15%

47.78

Роздрібна  торгівля  іншими  невживаними  товарами  в  спеціалізованих  магазинах

15%

47.79 

Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах 

15%

47.81 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами

15%

47.82 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям 

15%

47.89 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами 

15%

47.99 

Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами 

15%

49.31 

Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення 

15%

49.32 

Надання послуг таксі 

15%

49.39 

Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у. 

15%

49.41 

Вантажний автомобільний транспорт 

15%

52.29 

Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту 

15%

55.10 

Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування 

15%

56.3

Обслуговування  напоями

15%

56.10 

Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування 

15%

56.29 

Постачання інших готових страв 

15%

58.11 

Видання книг 

15%

58.13 

Видання газет 

15%

62.01 

Комп'ютерне програмування 

15%

62.02 

Консультування з питань інформатизації 

15%

62.09 

Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем 

15%

63.11 

Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність 

15%

63.99 

Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у. 

15%

65.11 

Страхування життя 

15%

65.12 

Інші види страхування, крім страхування життя 

15%

65.30 

Недержавне пенсійне забезпечення 

15%

66.21 

Оцінювання ризиків та завданої шкоди 

15%

66.29 

Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення 

15%

68.20 

Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (земельних ділянок загальна площа яких не перевишує 0,2 га,житлові приміщення загальна площа яких не перевищує 100 кв. метрів,нежитлові приміщення(споруди,будівлі)та/або їх частини загальна площа яких не перевищує 300кв.метрів)

15%

69.10 

Діяльність у сфері права 

15%

69.20 

Діяльність у сфері бухгалтерського обліку ; консультування з питань оподаткування 

15%

70.22 

Консультування з питань комерційної діяльності й керування 

15%

71.12 

Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах 

15%

73.11 

Рекламні агентства 

15%

73.20 

Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки 

15%

74.20 

Діяльність у сфері фотографії 

15%

75.00 

Ветеринарна діяльність 

15%

77.11 

Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів 

15%

77.12 

Надання в оренду вантажних автомобілів 

15%

77.31 

Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання 

15%

78.30 

Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами 

15%

79.11 

Діяльність туристичних агентств 

15%

80.10 

Діяльність приватних охоронних служб 

15%

81.22 

Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об'єктів 

15%

81.30 

Надання ландшафтних послуг 

15%

82.19

Фотокопіювання,  підготовка документів  та  ін.  спеціалізована  допоміжна  офісна  діяльність

15%

82.92 

Пакування 

15%

82.99 

Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. 

15%

85.53 

Діяльність шкіл підготовлення водіїв транспортних засобів 

15%

85.59 

Інші види освіти, н. в. і. у. 

15%

86.22 

Спеціалізована медична практика 

15%

86.23 

Стоматологічна практика 

15%

93.12

Діяльність  спортивних  клубів

15%

93.13

Діяльність  фітнес-центрів

15%

93.19 

Інша діяльність у сфері спорту 

15%

93.29 

Організування інших видів відпочинку та розваг 

15%

95.11 

Ремонт комп'ютерів і периферійного устатковання 

15%

95.21 

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку й зображення 

15%

95.23 

Ремонт взуття та шкіряних виробів 

15%

95.24 

Ремонт меблів і домашнього начиння 

15%

95.25 

Ремонт годинників

15%

95.29 

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку 

15%

96.02 

Надання послуг перукарнями та салонами краси 

15%

96.03 

Організування поховань і надання суміжних послуг 

15%

96.04 

Діяльність із забезпечення фізичного комфорту 

15%

96.09 

Надання інших індивідуальних послуг, н. в. і. у. 

15%

 

Секретар  ради                                                        Л.І.Білозір                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків і зборів або зміни. 

 

   

    Пунктом 12.3.5. статті 12 Податкового кодексу України встановлено, що в  разі якщо сільська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

     Цю проблему пропонується розв’язати шляхом державного регулювання.

     Вказана проблема не може бути вирішена за допомогою ринкових механізмів та діючих регуляторних актів,  оскільки статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільської  ради належить встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України. Місцеві податки і збори встановлюються на один рік.

     Проблема  має вплив на суб’єктів господарювання, членів громади села, місцеву владу, органи фіскальної служби.

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

                     +

 

Держава

                      +

 

Суб’єкти господарювання,

                       +

 

у тому числі суб’єкти малого підприємництва*

                      3

 

__________ 

 

     Таким чином, вказана проблема потребує розв’язання шляхом прийняття рішення сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів  на 2018 рік»  .

 

     В зв’язку з цим та з метою визначення  джерел наповнення сільського бюджету розроблено та виноситься на затвердження черговою сесією сільської  ради проект рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2018 рік».

 

     Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є складовою  податку на майно та має об’єктом оподаткування житлову і нежитлову нерухомість та їх частки.          

     Органи місцевого самоврядування повноважні на встановлення ставок та пільг щодо бази оподаткування, визначеної Податковим кодексом України.

     Ставки податкуна нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для  об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюються на 2018 рік рішенням сільської ради у відсотках від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

 

     Ставка транспортного податку встановлюється Податковим кодексом та не підлягає регулюванню органами місцевого самоврядування.

 

     Єдиний податок

     Повноваженнями ОМС залишаються встановлення фіксованих ставок єдиного податку для платників першої - другої груп, до яких відносяться:

 

І - фізичні особи - підприємці, які не використовують найману працю, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів на ринках та/або надають побутові послуги населенню, маючи обсяг доходу протягом календарного року не більше 300 тис. гривень;

 

ІІ - друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

 

      Ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

      Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільською радою для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

 

Проектом рішення ставки податку диференційовані залежно від виду господарської діяльності.

 

       Збір за місця для паркування транспортних засобів

     

       Ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі до 0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

 

      Туристичний збір

 

      Ставка збору встановлюється у розмірі  0,5  відсотка до бази справляння збору .

 

 

 

 

 

         П. Цілі державного регулювання

         

         Проект регуляторного акту спрямований на виконання норм Податкового кодексу в частині встановлення місцевих податків та сприяння  регуляторному середовищу.

        Основними цілями прийняття регуляторного акту є:

- впорядкування сплати місцевих податків ;

- поповнення дохідної частини сільського  бюджету за рахунок надходжень від сплати місцевих податків;

-  встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставок місцевих податків і зборів з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання та відповідно до потреб сільського бюджету;

- визначення порядку нарахування та строків сплати податків і зборів;

-    забезпечення необхідних надходжень до сільського бюджету.

 

 

 

 

          Ш. Визначення та оцінка  альтернативних   способів  досягнення    цілей.

 

           1. Визначення альтернативних способів

 

           В якості  альтернативи  до  запропонованого  регулювання  можна розглянути   збереження  існуючої  ситуації , що призводить  до поглиблення  існуючої проблеми, можливе  не до поступлення коштів у місцевий бюджет .

          Або враховуючи баланс інтересів та обговоривши це питання з суб’єктами господарювання,  встановити менші ставки місцевих податків ніж їх максимальний розмір.

          У той  же час обраний спосіб досягнення встановлених цілей є раціональним :

         - оскільки забезпечує принципи  державної регуляторної політики ;

         - досягнення  цілей  державного  регулювання  ;

         - забезпечує реалізацію потреб у вирішення проблем місцевого значення;

        - встановлює порядок нарахування і сплати та розміри ставок місцевих податків і зборів  з населення, що надходять до місцевого бюджету .

 

                   1. Визначення альтернативних способів

____________________________________________________________________

Вид альтернативи                                Опис альтернативи

____________________________________________________________________

Альтернатива 1                                     відсутність регулювання

 

Альтернатива 2                                   створення фінансових стимулів

                                                              (враховуючи баланс інтересів встановити менші

                                                              ставки місцевих податків ніж їх максимальний розмір)

 

 

         Основними групами , на які проблема справляє вплив є громадяни та  суб*єкти господарювання.

        Проблема не може бути розв’язана за допомогою відсутності регулювання,  ринкових механізмів, а також діючих регуляторних актів, оскільки ПКУ вимагає встановлення конкретних ставок місцевих податків і зборів  рішенням сільської ради  . 

 

            

      2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 

     Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб’єктів господарювання:

 

                           Оцінка впливу на сферу інтересів держави

____________________________________________________________________________

Вид альтернативи                             Вигоди                                                   Витрати

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                                 не має                                        зменшення  надходжень

                                                                                                                до бюджетів усіх рівнів;

 

 

Альтернатива 2                       наповнення бюджету                                      не має

 

           

 

                          Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

_____________________________________________________________________________

Вид альтернативи                          Вигоди                                                   Витрати

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                             не має                                                        не має

 

           

Альтернатива 2                     збільшення доходів

                                                місцевого бюджету                                          не має

_____________________________________________________________________________

 

           

 

                     Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

___________________________________________________________________________

Показник                                         Великі         Середні        Малі         Мікро            Разом

___________________________________________________________________________

 

Кількість суб’єктів

господарювання, що підпадають

під дію регулювання,

(одиниць)                                           не має             не має      не має      3               3

 

           

Питома вага групи

у загальній кількості,

суб’єктів господарювання

(відсотків)                                             0                     0                 0        100%        100%

___________________________________________________________________________  

 

При цьому, враховано, що згідно статті 55 ГКУ

-          до мікро суб»єктів господарювання відносяться суб»єкти, в яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) становить до 10 осіб, а річний дохід від будь-якої діяльності до 2 мільйонів євро за середньорічним курсом НБ;

-          до малих суб»єктів господарювання відносяться суб»єкти, в яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) становить до 50 осіб, а річний дохід від будь-якої діяльності до 10 мільйонів євро за середньорічним курсом НБ;

 

           

 

___________________________________________________________________________  

Вид альтернативи                           Вигоди                                                Витрати

____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                                 не має                                               не має

 

           

Альтернатива 2                 врахування інтересів                                 400 000 грн.

                                                                                                                        

_____________________________________________________________________________

 

                               Оцінка вибраного  способу  досягнення цілей

Сфера впливу регуляторного акта

Вигоди

Витрати

Органи місцевого самоврядування

Збільшення надходжень до сільського бюджету за рахунок сплати місцевих  податків і зборів

Відсутні

Приведення місцевої нормативно-правової бази у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Відсутні

прозорість і гласність у процесі формування місцевих податків і зборів

Відсутні

Суб’єкти господарювання

Прозорість механізму нарахування місцевих  податків і зборів

Сплата місцевих  податків і зборів  за діючими ставками

 

Громадяни 

Можливість реалізації соціальних заходів у зв’язку з додатковими надходженнями

Відсутні

 

        

 Отже, альтернативний спосіб досягнення мети є неприйняття вказаного  регуляторного акту, і зв»язку з чим  будуть застосовуватися ставки місцевих податків і зборів, які були встановлені раніше, не  має вигод для для жодної із сторін .

 

         В зв*язку з неприйняттям  проекту рішення, відповідно до п.12.3.5 ст.12 Податкового кодексу України,   будуть застосовуватись мінімальні ставки, відповідно надходження до сільського бюджету будуть зменшені.

 

         Діючі рішення що стосуються місцевих податків і зборів прийняті тільки на один рік і їх дія закінчується по закінченню 2017 року..

 

         Альтернативні варіанти будуть суперечити чинному законодавству України та поглиблювати існуючі проблеми, що стосуються нарахування та сплати місцевих податків та зборів.

 

        IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

 

       Вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.

       Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

 

 4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

 

 3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже  повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

 

 2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

 

 1 - цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

_____________________________________________________________________________

Рейтинг результативності       Бал результативності      Коментарі щодо присвоєння бала

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                                     1                         (проблема продовжує існувати)

 

Альтернатива 2                                     4                        ( проблема більше існувати не буде)

_____________________________________________________________________________

 

_____________________________________________________________________________

Рейтинг результативності  Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обґрунтування

                                                                                                                  відповідного місця  

                                                                                                                  альтернативи у

                                                                                                                  рейтингу

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                     відсутні               відсутні                     (проблема продовжує

                                                                                                                 існувати)

 

Альтернатива 2                     збільшення доходів                              ( проблема більше

                                                місцевого бюджету                                існувати не буде)

_____________________________________________________________________________

                                                                                                

                                                                                                          

 

           

____________________________________________________________________________

Рейтинг         Аргументи щодо переваги                                         Оцінка ризику зовнішніх

                       обраної альтернативи/причини                                  чинників на дію

                        відмови від альтернативи                                          запропонованого

                                                                                                              регуляторного акта

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1        збільшення надходжень до                             не має

                                    бюджету –відсутнє

           

 

Альтернатива 2        збільшення надходжень до

                                   бюджету                                                            не має

           

_____________________________________________________________________________          

 

        Досягнення визначеної мети планується шляхом прийняття даного рішення сільською радою.

Затвердження ставок місцевих податків і зборів  у межах визначених Податковим кодексом України.

Ступінь ефективності даного регуляторного акта буде оцінуватися за результатами аналізу розміру надходжень сум місцевих податків  до місцевого бюджету.

 

Регуляторний акт має місцевий характер впливу.

 

      Механізм дії регуляторного акту полягає у забезпеченні:

- затвердження рішення  про місцеві податки і збори;

-  інформування  платників про встановлені правила справляння податків і зборів на 2018 рік;

 - сприяння веденню підприємницької діяльності суб’єктами господарювання, які є платниками місцевих податків і зборів, з метою росту рівня їх платоспроможності;

- забезпечення надходжень встановлених податків і зборів до сільського бюджету.

 

 

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

 

        Згідно Податкового кодексу України до повноважень сільської ради належить прийняття рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів .Зробити це можливо за рахунок прийняття відповідного рішення  сільської ради.        Запропонований спосіб досягнення цілі є єдиним і безумовним шляхом вирішення проблеми і ґрунтується на загальнообов’язковості виконання всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування норм зазначеного рішення .

     Після прийняття зазначеного рішення, дії  сільської ради з питань  оподаткування відповідатимуть вимогам чинного законодавства .

     Крім того,     ставки єдиного податку платників  другої групи  на 2017 рік були більшими ніж пропонується на 2018 рік  . Враховуючи невдоволення та пропозиції  вказаних платників, пропонується зменшити єдиний податок для  них.  

     Розв*язання проблеми можливе також при застосування сільською радою  заходів для впровадження цього регуляторного акта.

    

 

    Ймовірність  досягнення  цілей рішення  ґрунтується  на високій  мотивації суб’єктів  господарювання  стосовно  виконання вимог  акту , яка  полягає у:

-     балансі інтересів :

-          простоті  та доступності  положень рішення;

-          простоті виконання  вимог рішення;

-          врегулювання прав  і обов’язків  суб’єктів господарювання , на яких  поширюється  дане рішення .

 

Можлива  шкода  у разі  настання  очікуваних  наслідків  дії акту  не прогнозується.

 

      У1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються орган місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

 

    Оскільки  питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, необхідно здійснити розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва). Разом з тим, оскільки на території сільської ради на сьогодні відсутні платники місцевих податків і зборів, що встановлюються цим регуляторним актом, крім платників єдиного податку П групи,  розрахунки витрат  проводяться лише по цій категорії платників.

                                                        ТЕСТ 
                                 малого підприємництва (М-Тест)

 

   1.  Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 01.05. 2017 р. по 20.05. 2017 р. та оформлено протоколом проведення наради  № 1 від 25 травня  2017 року

______________________________________________________________________________

Порядковий   Вид консультації (публічні консультації, Кількість учасників  Результати               номер              круглі столи, наради, робочі зустрічі ,      консультацій ( осіб) консультацій

                         запити до підприємців тощо)

_______________________________________________________________________________

    1.                                              нарада                                                                   позитивні

 

          Основні результати наради  :  всі суб*єкти малого підприємництва, які мають сплачувати єдиний податок,    вважають за  необхідність  регулювання /встановлення / конкретних ставок  єдиного податку  рішенням сільської ради в розмірі меншому ніж його  максимальна ставка, передбачена Податковим кодексом .

 

 

      2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання:  -  3 одиниць.

      Питома вага  мікро суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100 (відсотків) .

 

 

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

 

Формула:

Кількість необхідних одиниць обладнання*вартість одиниць

Відсутні

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

Формула:

Прямі витрати на процедури повірки (проведення первинного обстеження) в органі державної влади + Витрати часу на процедуру обліку (на одиницю обладнання) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (з/плата) Х оціночна кількість процедур обліку за рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб’єкту малого підприємництва

Відсутні

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

 

Формула:

Оцінка витрат на експлуатації обладнання (розхідні матеріали та ресурси на одиницю обладнання на рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб’єкту малого підприємництва

Відсутні

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

 

Формула:

Оцінка вартості процедури обслуговування обладнання (на одиницю обладнання) Х кількість процедур  технічного обслуговування на рік на одиницю обладнання Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб’єкту малого підприємництва

Відсутні

5

Інші процедури (уточнити)

Ставка податку -15 %  розміру мінімальної заробітної плати.

 

 

480, 00сума грн

6

Разом, гривень

 

Формула:

(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

 

480,00сума грн.

7

Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць       

3

8

Сумарно, гривень

 

Формула:

відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

480,00 грн.

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

Формула:

витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) + оціночна кількість форм

1год.х9,29 грн.

9,29

10

Процедури організації виконання вимог регулювання

 

Витрати часу на розроблення та організацію внутрішніх для суб’єкта господарювання процедур впровадження вимог регулювання

Формула:

витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур

1год.х9,29 грн.

9,29

11

Процедури офіційного звітування

Формула:

витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік

Відсутні

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

 

Формула:

витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік

Відсутні

13

Інші процедури (уточнити)

 

14

Разом, гривень

 

Формула:

(сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13)

18,58

15

Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

16

Сумарно, гривень

 

Формула:

відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15)

18,58 х 3=55,74

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання:

Виконавчий комітет  Глибочківської    сільської  ради

                                                      (назва державного органу)

Процедура регулювання суб’єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарювання малого підприємництва )

Планові витрати часу на процедуру

Вартість часу співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата)

Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб’єкта

Оцінка кількості суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання

Витрати на адміністрування регулювання* (за рік), гривень

1. Облік суб’єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання    

----

----

-----

----

----

2. Поточний контроль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі: камеральні , виїзні

----

----

-----

----

----

3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання    

----

----

-----

----

----

4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання     

----

----

-----

----

----

5. Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання

----

----

-----

----

----

6. Підготовка звітності за результатами регулювання

----

----

-----

----

----

Разом за рік  

х

х

х

х

----

 

 

 

 

 

 

* Вартість витрат, пов’язаних з адмініструванням процесу регулювання державними органами, визначається шляхом множення фактичних витрат часу персоналу на заробітну плату спеціаліста відповідної кваліфікації та на кількість суб’єктів, що підпадають під дію процедури регулювання, та на кількість процедур за рік.

 

    Отже,      бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва – відсутні.

 

 

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

1

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

Сума єдиного податку для П групи , що має бути сплачена в 2018 році 480 грн.

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

18,58 х 3=55,74

 

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання( рядок 1+ рядок2)

535,74

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

Відсутні

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання( рядок 1+ рядок2 + рядок 4)

            55,74

 

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання.

 

  Корегуючі (пом’якшувальні) заходи для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання- відсутні.

УП. Обгрунтування  запропонованого строку  дії  регуляторного акту.

 

       Оскільки ставки місцевих податків і зборів  встановлюються рішенням сільської ради на кожний бюджетний  рік , тому з моменту  набрання  чинності  цього регуляторного акту  термін його  дії 1 рік, який достатній для розв’язання проблеми та досягнення цілей державного регулювання.

 

УШ. Визначення  показників  результативності дії   регуляторного акта.

 

       У разі запровадження запропонованого проекту рішення сільської ради  очікується наступний результат:

       1. Відповідність розмірів ставок місцевих податків і зборів   діючому законодавству, зокрема Закону України " Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" , та  Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

         2. Надходження  запланованих коштів  до місцевого бюджету  від сплати місцевих податків і зборів та подальшого спрямування на соціально - економічний  розвиток села та ремонт об’єктів соціальної сфери .

          3. Часткове виконання  Програми   економічного та  соціального  розвитку  територіальної громади  .

          Показниками  ефективності регуляторного акта є:

   -Збільшення надходжень до сільського бюджету внаслідок прийняття запропонованого проекту рішення сільської ради;

    - збільшення кількості платників місцевих  податків і зборів , на яких поширюватиметься дія запропонованого регуляторного акту ;

    - в зв»язку з тим, що проект регуляторного акту оприлюднюється на офіційному сайті сільської ради, рівень поінформованості платників  податку високий.

 

1Х.Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта 

 

               Терміни відстеження результативності дії запропонованого проекту рішення сільської ради встановлені :

- базове – до дня набрання чинності регуляторного акту ;

- повторне – через  рік після набрання  чинності регуляторного акту .

 

         Метод  проведення відстеження результативності – статистичний.

 

         Вид даних , за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності – статистичний.

 Сільський голова                                                        В.Г.Мельник                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  26 травня 2017р. №  1 

 

                                                                        Оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному сайті  сільської ради в мережі  Інтернет. 

 

                                         «ПОВІДОМЛЕННЯ «

про оприлюднення  регуляторного акту -  проекту рішення Глибочківської       сільської ради  «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Глибочківської сільської ради  на 2018 рік».

 

     Проект рішення підготовлено  відповідно до вимог Податкового Кодексу України  та інших нормативно-правових актів.

 

      Мета прийняття даного  рішення    - забезпечити реалізацію державної політики в податковій сфері, спрямовану на поповнення дохідної частини  місцевого  бюджету.

 

     Адреса розробника : Черкаська область Тальнівський район, село Глибочок    ,  вул. Героїв Небесної Сотні, №23Б, виконавчий комітет  сільської ради.

 

    Спосіб оприлюднення:  регуляторний  акт та аналіз регуляторного впливу  буде розміщено в п’ятиденний строк з дня оприлюднення цього оголошення  на офіційному веб сайті    сільської ради за електронною адресою: http://glibochok.talnern.gov.ua

   Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб  в письмовому вигляді  прийматимуться протягом місяця з дня оприлюднення проекту рішення та аналізу регуляторного впливу за адресою розробника регуляторного акту.

 

 

 

 

Сільський голова                                                  В.Г.Мельник                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 ГЛИБОЧКІВСЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

                           ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                                     15 СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ У11 СКЛИКАННЯ

                  

                  РІШЕННЯ

 

   25 травня 2017 року              

  с.Глибочок          №____

   

 

Про  встановлення   ставок  земельного

податку,  пільг з його  сплати  

та розміру орендної плати на 2018 рік

 

           Керуючись  пунктами 24,  28 та  35   частини 1  статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до  пункту 7.1. статті 7, підпунктів 12.3.2., 12.3.4. пункту 12.3. та підпункту  12.4.1. пункту 12.4. статті  12, пунктів 30.2. , 30.5. статті  30, статті  274  Податкового кодексу України (далі - ПКУ) із змінами, технічної документації з нормативної  грошової оцінки земель   , виготовленою  ДП «Черкаський науково – дослідний та проектний інститут землеустрою»,   врахувавши аналіз регуляторного впливу та експертний висновок  постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів, сільська  рада

ВИРІШИЛА  :

 

      Встановити на 2018 рік   ставки  земельного податку по  с.Глибочок          за земельні ділянки , нормативну грошову оцінку яких проведено,  за  один гектар землі   у таких розмірах  (у  відсотках  від  їх  нормативної  грошової оцінки) :

1.     Встановити  на 2018 рік ставки земельного податку  за земельні ділянки, нормативно грошову оцінку яких проведено для ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень 0,3 % від нормативно грошової оцінки.

2.     Встановити  на 2018 рік ставки земельного податку  за земельні ділянки, нормативно грошову оцінку яких  не проведено для ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень 0,3 % від нормативно грошової оцінки одиниці площі по області.

 

 

Для ріллі:

                

41е - 5098 грн./га х 3.997 х 0.3% х 1.756 х1,2  =  128.80 грн./га

49е - 3947 грн./га х3.997  х 0.3%  х 1.756х1,2  =  98.89 грн./га

50е - 2960 грн./га х 3.997 х 0.3 %  х 1.756х1,2 =  74.79 грн./га

51е - 2384 грн./га х 3.997 х 0.3 %   х 1.756х1,2=  60.23  грн./га

53е – 5344 грн./га х 3.997 х 0.3 %   х 1.756х1,2 =  135.02  грн./га

55е – 4522 грн./га х 3.997 х 0.3 %  х 1.756 х1,2 =  114.25  грн./га

56е – 3453 грн./га х 3.997 х 0.3 %  х 1.756х1,2   =  87. 24  грн./га

57е – 2713 грн./га х 3.997 х 0.3 %  х  1.756х1,2   =  68. 54  грн./га

210е – 4275 грн./га х 3.2 х 0.3 %    х  1.756х1,2   =  108.01  грн./га

 

Багаторічні насадження :

 

41е – 7164 грн./га х 3.997 х 0.3 %х1,2 = 103.08 грн./га

49е -  5615 грн./га х 3.997 х 0.3 %х1,2 = 80.79 грн./га

50е -  3485 грн./га х 3.997 х 0.3 % х1,2= 50.14 грн./га

51е -  2517 грн./га х 3.997 х 0.3 % х1,2=  36.21 грн./га

55е -  4841 грн./га х 3.997 х 0.3 % х1,2= 69.65 грн./га

56е -  3584 грн./га х 3.997 х 0.3 % х1,2= 51.57 грн./га

57е -  2808 грн./га х 3.997 х 0.3% х1,2=  40.40 грн./га

210е- 3963 грн./га х 3.997 х 0.3%х1,2 =  57.02 грн./га

 

Сіножаті

 

50е – 1148 грн./га  х  3.997 х 0.3 % х1,2=  16.52 грн./га

51е -    897 грн./га  х  3.997 х 0.3 %х1,2 =  12.91 грн./га

55е -  1973 грн./га  х  3.997 х 0,3 % х1,2=  28.39 грн./га

56е -  1291 грн./га  х  3.997 х 0.3 %х1,2  =  18.57 грн./га

57е -  1004 грн./га  х  3.997 х 0.3 %х1,2  =  14.45 грн./га

210е – 4275грн/га  х 3.997  х 0.3 % х1,2=  61.51 грн./га

 

Пасовища

 

50е – 743 грн./га  х 3.997 х 0.3 %х1,2   =  10.69  грн./га.

55е -  1362 грн./га  х 3.997 х 0.3 %х1,2  = 19.60  грн./га

56е -    842 грн./га  х 3.997 х 0.3 %х1,2  = 12.11  грн./га

57е -    693 грн./га  х 3.997 х 0.3 % х1,2 =  9.97 грн./га

210е-   1362 грн./га х 3.997 х 0.3 %х1,2 =  19.60 грн./га

  

 Ставки  земельного податку під будівлями і спорудами    села Глибочок на 2018 рік  .

К в а р т а л и

№ 1,6,18, 24-25,35,38  – 5.78 х 3.997 х 1% х 3 % х 10000х1,433х1,06 = 105.32 грн./га

№ 2 ,4,5,7-16,19-23,26-30,32-34 -  5.48 х 3.997 х 1 % х 3 % х 10000х1,433х1,06 = 99.85 грн. га.

№ 3 -  4.98 х 3.997 х 1 % х 3 % х 10000х1,433х1.06 = 90.74 грн./га

№ 17 ,31,36,37,    5.23 х 3.997 х 1 % х 3% х 10000х1,433х1,06  = 95.30 грн/га

№ 39-40,42-   4.86 х 3.997 х 1% х 3% х 10000х1,433х1,06  = 88.55 грн/га

№ 41 ,53-        4.64 х 3.997 х 1% х 3% х 10000х1,433х1,06  = 84.54 грн/га

№ 43-44,51,52,58,60-    4.42 х 3.997 х 1% х 3% х 10000х1,433х1,06  = 80.54 грн./га

№ 45-46 ,54,56,57,59-    4.20 х 3.997х1%  х 3% х 10000 х1,433х1,06 = 76.53 грн./га

 № 55,62 – 3,98 х 3.997х1%х 3% х 10000 х1,433х1,06= 72.49 грн/га

№ 41-а,47,50-  3,57 х 3.997 х 1% х 3 % х 10000 х1,433х1,06= 65.05  грн/га

№ 48,49 – 3,76 х 3.997 х 1% х 3% х 10000х1,433х1,06  = 68.51 грн/га

 

                 1.3 . За землі  комерційного  використання по кварталах :

14.45 х 3.997 х 1% х 10000х 1,433х1,06=8773.12грн./га.

 

                  1.4.  За землі  громадського призначення

 

1.053.997 х 1 % х 10000х1,433х1,06 = 2458.91 грн./га.

 

      Затвердити  розмір орендної плати  :

2. Затвердити  розмір орендної плати  :

                  2.1. За землі сільськогосподарського призначення  3% від  нормативної  грошової оцінки населеного пункту.

811,72х1,2=974,06

                  2.2. за землі комерційного використання  –  5% від  нормативної  грошової оцінки населеного пункту.

                  2.3. за землі  сільськогосподарського призначення наданих суб’єктам  підприємницької діяльності та юридичним особам -4,5 % від  нормативної  грошової оцінки населеного пункту.

                 2.4. за землі промисловості, транспорту та зв’язку, водного фонду, лісогосподарського призначення, зайняті і культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями для розміщення та експлуатації об’єктів енергетики включаючи технологічну інфраструктуру таких об’єктів, електричні підстанції, електричні мережі  3%  нормативної грошової оцінки населеного пункту, 0,3 % від нормативно грошової оцінки одиниці площі по області..

3.  Ставки  земельного податку  у  2018  році  застосовуються   згідно затвердженої  нормативноїгрошової  оцінкиземель села  ,проіндексованої  на коефіцієнт, який  буде встановлений законодавчими актами, прийнятими в січні-лютому   2018року.

 

    4. Відповідно до норми   п.274.2. ст..274 ПКУ , встановити  на 2018 рік ставку податку  у розмірі  3  відсотки  від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

 

   5. Взяти до відома ,  що :

   5.1.платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі з урахуванням особливостей визначених п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України;

 

   5.2. об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності з урахуванням особливостей визначених п. 270.1. ст. 270 Податкового кодексу України;

 

   5.3. базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок,  з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено;

 

   5.4. база оподаткування розраховується з урахуванням пільг, передбачених ст. 281, ст. 282 Податкового кодексу України;

 

   5.5. визначені  земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню з урахуванням особливостей,  визначених ст. 283 Податкового кодексу України та особливості застосування пільгового оподаткування відповідно до ст. 284 Податкового кодексу України;

 

     5.6.. Податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством;

 

     5.7. податковимперіодом  для плати за землю є календарний рік.Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

 

    5.8. підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру;

 

    5.9. порядок обчислення плати за землю встановлений статтею 286 ПКУ;

 

    5.10. пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб встановлені статтею 281 ПКУ;

    5.11. пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб встановлені статтею 282 ПКУ;

 

    5.12 земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком, перераховані в статті 283 ПКУ;

 

     6. Надати податкову пільгу шляхом звільнення  від сплати земельного податку :

                                                                                                                              

    - органам державної влади та органам місцевого самоврядування , бюджетним установам в галузі ветеринарної медицини, водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель, а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ.

    При цьому врахувати :

-  що головною  загальною особливістю, основним  результатом   їх діяльності є надання безоплатних  послуг;

- в разі, коли платники податку, які користуються пільгами з цього податку, самостійно не використовують (надають в оренду)  земельну ділянку, окремі

будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

   

     7. Секретарю сільської ради після врахування поданих зауважень та пропозицій,  в тому числі і від Державної регуляторної служби України та   прийняття цього рішення сільською радою, оприлюднити  його   в друкованих ЗМІ  та на  Інтернет - сайті сільської ради  до 15  липня цього року.

 

     8. Спеціалісту-землевпоряднику сільської ради після оприлюднення  цього рішення, подати його копію в ДПІ в Тальнівському районі, але не пізніше 25 грудня цього року. 

 

     9. Рішення «Про  встановлення   ставокземельногоподатку,  пільг з його  сплати та розміру орендної плати  на  2018 рік» набирає чинності після його  оприлюднення в термін, визначений  підпунктом   12.3.4. пункту 12.3. статті 12 Податкового кодексу України , але не раніше 01.01.2018 року. 

 

     10. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування,  бюджету, та фінансів.

 

 

Сільський  голова:                                  В.Г.Мельник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналіз регуляторного  впливу

 

        Проект  рішення    Глибочківської   сільської ради  « Про встановлення   ставок земельного податку ,  пільг з його  сплати  на  2018 рік» розроблений відповідно до Податкового кодексу України,  нормативної грошової оцінки .

 

         Проект рішення   розроблений з метою  поповнення  бюджету сільської ради  для виконання  програми  соціально - економічного  розвитку  територіальної громади , ефективного  використання  земель комунальної власності.

        

    Результати аналізу викладені  письмово згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від  11 березня 2004 р. № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України  № 1151 від 16.12.2015 р.

 

                                                    1. Визначення проблеми

 

         Реформування країни неможливе без ефективного розвитку територіальних громад, який потребує відповідного фінансового забезпечення, безпосередньо залежного від способу наповнення місцевих бюджетів. Тому, в рамках загальнодержавної кампанії з децентралізації влади, до Податкового кодексу України були внесені суттєві зміни стосовно принципів формування доходної частини місцевих бюджетів, які містили,  включення до переліку місцевих податків та зборів тих джерел, надходження від яких є фінансово значимими та стабільними. Таким джерелом є, зокрема, «плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності», віднесений до місцевих податків і зборів.

        Проблема, яку передбачається вирішити прийняттям регуляторного акту, полягає у встановленні конкретних розмірів ставок земельного податку в залежності від цільового  виду їх використання та нормативної грошової оцінки землі. Диференціація розмірів земельного податку з врахуванням комерційної цінності земельних ділянок дозволить збільшити надходження до бюджету та підвищити ефективність землекористування.

       З метою ефективного використання земельних ділянок на території села, задоволення потреб громадян та суб’єктів підприємницької діяльності в здійсненні господарської діяльності і захисті їх законних прав та інтересів та отримання додаткових надходжень до сільського бюджету від земельного податку, пропонується впровадити регулювання рішення , проект якого розроблено відповідно до вимог Податкового кодексу України, Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

       Оскільки пунктом 4.4. статті 4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачено, що  установлення конкретної ставки  податку , а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу сільськими радами, основною  причиною  виникнення проблемиє не урегульованість нормами ПКУ ставок земельного податку для конкретних земельних ділянок. 

       Ця проблема є досить важливою, оскільки без встановлення конкретних ставок не можливо нарахувати суму земельного податку його платникам.

         Основними групами , на які проблема справляє впливє громадяни, які мають у власності земельні ділянки та юридичні особи, що мають їх  в постійному користуванні .

 

        Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

                     +

 

Держава

                      +

 

Юридичні особи

                       +

 

 

 

 

__________ 

 

        Проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів, а також діючих регуляторних актів, оскільки ПКУ вимагає встановлення конкретних ставок земельного податку рішенням сільської ради  .  

 

 

 

     

            2. Цілі державного регулювання

 

        Цілями  державного регулювання, що мають бути безпосередньо пов’язані із розв’язанням проблеми є встановлення ставок земельного податку відповідно до поновленої та затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки , Податкового Кодексу України, що  забезпечить збільшення надходжень до сільського бюджету .

        Основною метою  прийняття  відповідного рішення  є виконання  місцевого бюджету  та ефективне  використання  коштів для виконання  Програми  економічного та  соціального  розвитку  територіальної громади , забезпечення  прозорості  та відкритості  надходження  та  використання  коштів  бюджету.

       За умови не встановлення  ставок земельного податку рішенням сільської ради , відповідно до норм  Податкового кодексу України,  земельний податок буде нараховано за минулорічними ставками, без застосування  коефіцієнту індексації НГО землі , що призведе до втрат сільського бюджету. Це суперечить   регуляторним принципам.

       Тому, основними цілями прийняття регуляторного акту є:

- впорядкування сплати земельного  податку ;

-поповнення дохідної частини сільського  бюджету за рахунок надходжень від сплати земельного  податку;

-  встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставок земельного податку ;

-  забезпечення необхідних надходжень до сільського бюджету

 

          3. Визначення та оцінка  альтернативних   способів  досягнення  встановлення  цілей.

           В якості  альтернативи  до  запропонованого  регулювання  можна розглянути   збереження  існуючої  ситуації , що призводить  до поглиблення  існуючої проблеми та не до поступлення коштів у місцевий бюджет . Надходження  до місцевого бюджету  чітко  регулюються  Бюджетним  кодексом  України. Основними  джерелами  надходжень  є – податок  на  прибуток  та  земельний податок. Ставку земельного податку за земельні ділянки  можна  коригувати  диференціюючи розмір ставки податку .

У той  же час обраний спосіб досягнення встановлених цілей є раціональним :

         - оскільки забезпечує принципи  державної регуляторної політики ;

         - досягнення  цілей  державного  регулювання  ;

         - забезпечує реалізацію потреб у вирішення проблем місцевого значення;

        - встановлює розміри ставок земельного податку з населення та юридичних осіб, який надходить до місцевого бюджету .

 

 

 

 

 

                    Визначення альтернативних способів

____________________________________________________________________

Вид альтернативи                                Опис альтернативи

____________________________________________________________________

Альтернатива 1                                     відсутність регулювання

 

Альтернатива 2                                     створення фінансових стимулів

 

 

      Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Сфера впливу регуляторного акта

Вигоди

Витрати

Органи місцевого самоврядування

Збільшення надходжень до сільського бюджету за рахунок сплати земельного податку

Відсутні

Приведення місцевої нормативно-правової бази у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Відсутні

прозорість і гласність у процесі формування розміру земельного податку

Відсутні

Юридичні особи

Прозорість механізму нарахування земельного податку

Сплата земельного податку

рівні умови відносно розміру земельного податку

 громадяни

Можливість реалізації соціальних заходів у зв’язку з додатковими надходженнями

Сплата земельного податку

 

         Основними групами , на які проблема справляє вплив є громадянита окремі юридичні особи, що мають земельні ділянки у постійному користуванні ( державні підприємства та установи)..

        Проблема не може бути розв’язана за допомогою відсутності регулювання,  ринкових механізмів, а також діючих регуляторних актів, оскільки ПКУ вимагає встановлення конкретних ставок земельного податку   рішенням сільської ради  . 

 

            

      2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 

     Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та юридичних осіб:

 

                           Оцінка впливу на сферу інтересів держави

____________________________________________________________________________

Вид альтернативи                             Вигоди                                                   Витрати

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                                 не має                                        зменшення  надходжень

                                                                                                                до бюджетів усіх рівнів;

 

 

Альтернатива 2                       наповнення бюджету                                      не має

 

 

 

 

           

 

                          Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

_____________________________________________________________________________

Вид альтернативи                          Вигоди                                                   Витрати

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                             не має                                             Сплата земельного податку  

                                                                                                                 за ставками ПКУ

           

Альтернатива 2                     збільшення доходів

                                                місцевого бюджету                                Сплата  земельного

                                                                                                                 податку за ставками   

                                                                                                                 сільської ради

  

_____________________________________________________________________________

 

           

 

                     Оцінка впливу на сферу інтересів юридичних осіб, що є державними підприємствами та установами

__________________________________________________________________________    

Вид альтернативи                           Вигоди                                                Витрати

____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                                 не має                                         Сплата земельного податку  

                                                                                                                 за ставками ПКУ

           

Альтернатива 2                 врахування інтересів                                Сплата  земельного

                                                                                                                 податку за ставками   

                                                                                                                 сільської ради

_____________________________________________________________________________

 

                               Оцінка вибраного  способу  досягнення цілей

Сфера впливу регуляторного акта

Вигоди

Витрати

Органи місцевого самоврядування

Збільшення надходжень до сільського бюджету за рахунок сплати земельного податку

Відсутні

Приведення місцевої нормативно-правової бази у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Відсутні

прозорість і гласність у процесі формування земельного податку  

Відсутні

Юридичні особи

Прозорість механізму нарахування земельного податку  

Сплата земельного податку   за встановленими  ставками

 

Громадяни 

Можливість реалізації соціальних заходів у зв’язку з додатковими надходженнями

Сплата  земельного                                                                                                                 податку за ставками                                                                                                                  сільської ради

 

 

        

 Отже, альтернативний спосіб досягнення мети є неприйняття вказаного  регуляторного акту, і зв»язку з чим  будуть застосовуватися ставки земельного податку, які були встановлені раніше, не  має вигод для для жодної із сторін .

 

         В зв*язку з неприйняттям  проекту рішення, відповідно до  Податкового кодексу України,   будуть застосовуватись мінімальні ставки, відповідно надходження до сільського бюджету будуть зменшені.

 

         Діючі рішення що стосуються земельного податку  прийняті тільки на один рік і їх дія закінчується по закінченню 2017 року..

 

         Альтернативні варіанти будуть суперечити чинному законодавству України та поглиблювати існуючі проблеми, що стосуються нарахування та сплати земельного податку

 

 

 IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

 

       Вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.

       Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

 

 4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

 

 3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже  повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

 

 2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

 

 1 - цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

_____________________________________________________________________________

Рейтинг результативності       Бал результативності      Коментарі щодо присвоєння бала

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                                     1                         (проблема продовжує існувати)

 

Альтернатива 2                                     4                        ( проблема більше існувати не буде)

_____________________________________________________________________________

 

_____________________________________________________________________________

Рейтинг результативності  Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обґрунтування

                                                                                                                  відповідного місця  

                                                                                                                  альтернативи у

                                                                                                                  рейтингу

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1                     відсутні               відсутні                     (проблема продовжує

                                                                                                                 існувати)

 

Альтернатива 2                     збільшення доходів                              ( проблема більше

                                                місцевого бюджету                                існувати не буде)

_____________________________________________________________________________

                                                                                                

                                                                                                           

 

           

____________________________________________________________________________

Рейтинг         Аргументи щодо переваги                                         Оцінка ризику зовнішніх

                       обраної альтернативи/причини                                  чинників на дію

                        відмови від альтернативи                                          запропонованого

                                                                                                              регуляторного акта

_____________________________________________________________________________

 

Альтернатива 1        збільшення надходжень до                             не має

                                    бюджету –відсутнє

           

 

Альтернатива 2        збільшення надходжень до

                                   бюджету                                                            не має

           

_____________________________________________________________________________          

 

        Досягнення визначеної мети планується шляхом прийняття даного рішення сільською радою.

Затвердження ставок земельного податку  у межах визначених Податковим кодексом України.

Ступінь ефективності даного регуляторного акта буде оцінуватися за результатами аналізу розміру надходжень сум земельного податку   до місцевого бюджету.

 

Регуляторний акт має місцевий характер впливу.

 

      Механізм дії регуляторного акту полягає у забезпеченні:

- затвердження рішення  проставки земельного податку;

-  інформування  платників про встановлені правила справляння земельного податку на 2018 рік;

 - забезпечення надходжень земельного податку  до сільського бюджету.

 

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

 

        Згідно Податкового кодексу України до повноважень сільської ради належить прийняття рішення про встановлення ставок земельного податку .Зробити це можливо за рахунок прийняття відповідного рішення  сільської ради.        Запропонований спосіб досягнення цілі є єдиним і безумовним шляхом вирішення проблеми і ґрунтується на загальнообов’язковості виконання всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування норм зазначеного рішення .

     Після прийняття зазначеного рішення, дії  сільської ради з питань  оподаткування відповідатимуть вимогам чинного законодавства .

     Розв*язання проблеми можливе також при застосування сільською радою  заходів для впровадження цього регуляторного акта.

      Ймовірність  досягнення  цілей рішення  ґрунтується  на високій  мотивації стосовно  виконання вимог  акту , яка  полягає у:

-     балансі інтересів :

-          простоті  та доступності  положень рішення;

-          простоті виконання  вимог рішення;

-          врегулювання прав  і обов’язків  суб»єктів , на яких  поширюється  дане рішення .

 

Можлива  шкода  у разі  настання  очікуваних  наслідків  дії акту  не прогнозується.

 

      У1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються орган місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

 

    Оскільки  на  суб’єктів малого підприємництва не поширюється регулювання,  розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва)не застосовується.

 

      УП. Обгрунтування  запропонованого строку  дії  регуляторного акту.

 

       Оскільки ставкиземельного податку   встановлюються рішенням сільської ради на кожний бюджетний  рік , тому з моменту  набрання  чинності  цього регуляторного акту  термін його  дії 1 рік, який достатній для розв’язання проблеми та досягнення цілей державного регулювання.

 

УШ. Визначення  показників  результативності дії   регуляторного акта.

 

       У разі запровадження запропонованого проекту рішення сільської ради  очікується наступний результат:

       1. Відповідність розмірів ставок земельного податку    діючому законодавству, зокрема Закону України " Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" , та  Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

         2. Надходження  запланованих коштів  до місцевого бюджету  від сплати земельного податку  та подальшого спрямування на соціально - економічний  розвиток села та ремонт об’єктів соціальної сфери .

          3. Часткове виконання  Програми   економічного та  соціального  розвитку  територіальної громади  .

          Показниками  ефективності регуляторного акта є:

   -Збільшення надходжень до сільського бюджету внаслідок прийняття запропонованого проекту рішення сільської ради;

    - збільшення кількості платників земельного податку, на яких поширюватиметься дія запропонованого регуляторного акту ;

    - в зв»язку з тим, що проект регуляторного акту оприлюднюється на офіційному сайті сільської ради, рівень поінформованості платників  податку високий.

 

1Х.Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта 

 

               Терміни відстеження результативності дії запропонованого проекту рішення сільської ради встановлені :

- базове – до дня набрання чинності регуляторного акту ;

- повторне – через  рік після набрання  чинності регуляторного акту .

 

         Метод  проведення відстеження результативності – статистичний.

         Вид даних , за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності – статистичний.

 

Секретар ради                                                      Л.І.Білозір                                                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  26 травня.2017р. №  2 

 

                                                                        Оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному сайті  сільської ради в мережі  Інтернет. 

 

                                                                       

                                         «ПОВІДОМЛЕННЯ

про оприлюднення  регуляторного акту -  проекту рішенняГлибочківської        сільської ради  «Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати   на 2018 рік».

      Мета даного  рішення    - прийняття  регуляторного акту, що  дозволить забезпечити реалізацію державної політики в податковій сфері, спрямовану на поповнення дохідної частини  місцевого  бюджету.

 

Адреса розробника :Черкаська область Тальнівськийрайон,селоГлибочок    , вул. Героїв  Небесної Сотні, №23Б, виконавчий комітет   сільської ради.

 

    Спосіб оприлюднення:  регуляторний  акт та аналіз регуляторного впливу  буде розміщено в п’ятиденний строк з дня оприлюднення цього оголошення  на офіційному веб сайті     сільської ради за електронною адресою:

http://glibochok.talnern.gov.ua

  Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб  в письмовому вигляді  прийматимуться протягом місяця з дня оприлюднення проекту рішення та аналізу регуляторного впливу за адресою розробника регуляторного акту.

 

 

 

 

Сільський голова                                                В.Г.Мельник                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            У К Р А Ї Н А

               ГЛИБОЧКІВСЬКА    СІЛЬСЬКА    РАДА

                ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

                                   15-а  С Е С І Я

                                               Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

 

Від 25 травня 2017  № 15/3

с.Глибочок

Про внесення  змін  до Положення

про порядок та умови надання

одноразової грошової допомоги

громадянам за рахунок коштів

сільського  бюджету

 

        

Відповідно до статей  26, 59 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні ”, з метою матеріальної підтримки найбільш незахищених верств населення   ,що проживають на підвідомчій території Глибочківської сільської ради ,  сільська рада   ВИРІШИЛА:

 

1.   Внести зміни до  Положення про порядок та умови надання одноразової грошової допомоги громадянам за рахунок  коштів  сільського  бюджету .

 

2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань планування, бюджету і фінансів.

 

 

 

 

 

 

 Сільський голова                                                                   В.Г.Мельник  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

../../../XpUser/Local%20Settings/Temp/Avers/TREZUB.GIF

 

 

 

                            ГЛИБОЧКІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

                  ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                          15-а СЕСІЯ

 

 

                                             Р І Ш Е Н Н Я

                                       

 

від  25 травня  2017 року №15/4

с.Глибочок

 

Про виплату матеріальної допомоги

Титаренко Г.М.

 

                        Розглянувши заяву  Титаренко   Ганни  Михайлівни на лікування та подані документи , виконуючи Закон України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» та керуючись підпунктом 6 пункту «б» частини 1 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада

В и р і ш и л а:

 

1.     Надати матеріальну допомогу Титаренко Ганні Михайлівні  на лікування в розмірі 1200 грн.

2.     Головному бухгалтеру сільської ради Каратнюк А.А. провести нарахування та зарахування на особовий рахунок Титаренко Ганни  Михайлівни матеріальну допомогу на лікування.

3.     Контроль за виконанням прийнятого рішення покласти на сільського голову  Мельник В.Г.

 

 

 

 

 

 

Сільський  голова:                                             В.Г.Мельник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІЛЬСЬКА   РАДА

Тальнівського  району  Черкаської  області

 

14 – а  С Е С І Я

Р І Ш Е Н Н Я

Від  04 травня 2017 №14/1

с. Глибочок

Про підсумки  позачергових виборів, реєстрацію

та визнання повноважень Глибочківського сільського

голови

 

         Заслухавши  інформацію голови Глибочківського сільської виборчої комісії Заверталюка В.В. «Про підсумки позачергових виборів, реєстрацію та визнання повноважень Глибочківського сільського голови», керуючись п.12 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори», статтями 11,15 Закону  України  « Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про внесення змін до ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч.1 ст.42 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада

В и р і ш и л а:

1.     Взяти до відома:

1.1.         Інформацію голови Глибочківської сільської виборчої комісії Заверталюка В.В. «Про підсумки позачергових виборів, реєстрацію та визнання повноважень Глибочківського сільського голови» ( копія рішення територіальної виборчої комісії про підсумки голосування та результати виборів сільського голови, копія відповідних форм додаються).

1.2.         Що повноваження Глибочківського сільського голови  починаються з 04 травня 2017 року з моменту оголошення сільською виборчою комісією на пленарному засіданні ради про обрання на цю посаду  Мельника Василя Григоровича 18.03.1956 року народження, громадянина України, позапартійного, місце проживання с. Глибочок Тальнівського району Черкаської області, вул. Пушкаренка В.І. 7а, само висуванець, освіта повна вища, закінчив вищу школу МВС.

2.     Прийняти у Глибочківського сільського голови Мельника В.Г. присягу посадової особи місцевого самоврядування, про що зробити відповідний запис в трудовій книжці.

3.     Присвоїти Глибочківському сільського голові Мельнику В.Г., який займає посаду віднесену до четвертої категорії 7 ранг посадової особи місцевого самоврядування з 04 травня 2017 року, про що зробити відповідний запис у трудовій  книжці.

4.     Доручити Глибочківському сільському голові Мельнику В.Г. укладати договори та завіряти  їх підписом від імені Глибочківської сільської ради.

 

 

 

 

Сільський голова:                                           В.Г.Мельник                                  ГЛИБОЧКІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

                  ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                          9-а СЕСІЯ

 

 

                                             Р І Ш Е Н Н Я

                                       

 

від  11  серпня  2016 року №9/4

с.Глибочок

 

Про виплату матеріальної допомоги

на лікування  Антонюк  П.Д.

 

                        Розглянувши заяву  Антонюк  Парасковії  Дмитрівни та лікування  та подані документи , виконуючи Закон України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» та керуючись підпунктом 6 пункту «б» частини 1 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада

В и р і ш и л а:

 

1.     Надати матеріальну допомогу Антонюк Парасковії Дмитрівни  на лікування   в розмірі 2000 гривень.

2.     Головному бухгалтеру сільської ради Антонюк С.В. провести нарахування та зарахування на особовий рахунок Антонюк  Парасковії  Дмитрівни матеріальну допомогу на лікування.

3.     Контроль за виконанням прийнятого рішення покласти на сільського голову Мельника В.Г.

 

 

 

 

 

 

Сільський  голова:                                             В.Г.Мельник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  У К Р А Ї Н А

 

                   ГЛИБОЧКІВСЬКА     СІЛЬСЬКА             РАДА

 

                ТАЛЬНІВСЬКОГО   РАЙОНУ    ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

                                            

                                            Р І Ш Е Н Н Я

 

Від   11 серпня  2016 року №  9 /3

       С.Глибочок

 

Про делегування коштів

районного бюджету на утримання

навчально виховного комплексу

в 2017 році

 

                       Керуючись підпунктом 2 пункту а статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,враховуючи пропозиції депутатів сільської ради   в и р і ш и л а  :

 

                        1. Делегувати кошти районного бюджету,головному розпоряднику відділу освіти Тальнівської районної державної адміністрації на утримання дошкільного  підрозділу навчально виховного комплексу села Глибочок у 2017 році та Тальнівській міській раді на утримання дітей села Глибочок від 0 до 6 років в кількості 6(шість) осіб в дошкільних закладах  м. Тальне.

 

                         2. Контроль за виконанням прийнятого  рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань планування бюджету та фінансів .

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                                 В.Г.Мельник

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГЛИБОЧКІВСЬКА   СІЛЬСЬКА   РАДА

Тальнівського  району  Черкаської  області

 

9 – а  С Е С І Я

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

Від  11 серпня  2016  року №  9 /1

с.Глибочок

 

 Про  хід  виконання

сільського бюджету за  І півріччя

2016 року .

 

            Заслухавши головного бухгалтера сільської ради Антонюк С.В.  представлений  звіт  про  виконання  бюджету    за 1 півріччя 2016 рік, сільська рада відмічає, що прибуткова частина бюджету виконана на  187%,до сільського бюджету надійшло   692558  грн.,при  плані  370104 грн., видаткова частина виконана  на  64% . фактично профінансовано  407213  грн. при плані   633042 грн. 

              Керуючись підпунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні ”, сільська рада

В и р і ш и л а :

  

              1. Звіт про виконання бюджету села за 1 півріччя  2016   року затвердити.

 

              2. Сільському голові  , головному бухгалтеру сільської ради Антонюк С.В. постійно співпрацювати з платниками усіх видів доходів до сільського бюджету,контролювати їх  надходження   .

 

            3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради   з питань планування, бюджету і фінансів.

 

 

 Сільський      голова                                                                 В.Г.Мельник

 

Погоджено. Головний бухгалтер

                      сільської ради                                                     С.В.Антонюк

 

 

 

                                  ГЛИБОЧКІВСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

                  ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                          9-а СЕСІЯ

 

 

                                             Р І Ш Е Н Н Я

                                       

 

від  11  серпня  2016 року №9/5

с.Глибочок

Про дострокове припинення

повноважень Глибочківського

сільського голови

 

                Розглянувши особисту заяву Глибочківського сільського голови Мельника Василя Григоровича від 11 серпня 2016 року до Глибочківської сільської ради про складання ним повноважень голови на підставі п.1 ч.1 ст.79 Закону України  « Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Глибочківської сільської ради ,сільська рада

В и р і ш и л а:

1.     Заяву Глибочківського сільського голови Мельника Василя Григоровича про складення ним повноважень голови на підставі п.1 ч.1 ст.79 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» від 11 серпня 2016 року взяти до відома.

2.     Достроково припинити повноваження Глибочківського сільського голови Мельника Василя Григоровича у зв’язку із його зверненням з особистою заявою на підставі п.1 ч.1 ст.79 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»

3.     Повноваження Глибочківського сільського голови відповідно до ч.2 ст.42 Закону України  тимчасово здійснює секретар Глибочківської сільської ради Білозір Людмила Іванівна з моменту дострокового припинення повноважень Глибочківського сільського голови і до моменту початку повноважень Глибочківського сільського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до Закону або до відкриття першої сесії Глибочківської сільської ради, обраного на чергових місцевих виборах.

4.     Виконуючій повноваження сільського голови – секретарю сільської ради Білозір Людмилі Іванівні  не пізніше як на п’ятнадцятий день після звільнення з посади сільського голови звернутися до Верховної Ради України з клопотанням про призначення позачергових виборів сільського голови с. Глибочок

 

 

Секретар сільської ради:                                         Л.І.Білозір